Chcąc zobaczyć czy ktoś jest uzależniony od Internetu powinniśmy sprawdzić, czy występują u niego cechy określane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Powinny pojawić się 2-3 te cechy w mijającym roku.
1. Tolerancja - Okazuje się, że aby zyskać satysfakcję, być zadowolonym człowiek spędza w sieci coraz więcej czasu.
2. Gdy w ciągu kilku dni do miesiąca po tym jak zaprzestaliśmy korzystania z internetu pojawia się złe samopoczucie, problemy na gruncie społecznym czy zawodowym można mówić o problemie. Objawy, które trzeba brać pod uwagę to: pobudzenie psychiczne, drżenie rąk, lęk, myślenie o tym się dzieje w sieci, marzenia i sny o sieci, mimowolne ruchy palców, które mogą być podobne do stukania w klawiaturę.
3. Sięgamy po internet, by zmniejszać złe objawy, które pojawiają się po odstawieniu
4. Jesteśmy w sieci dłuższy czas, niż został na taką aktywność zaplanowany.
5. Spędzamy coraz więcej czasu na działania, które dotyczą internetu. Sięgamy po książki, które tego dotyczą, wybieramy nowe przeglądarki do stron internetowych, czy też szukamy ciekawej oferty od internetowego dostawcy.
6. Internet sprawia, że rezygnujemy z istotnych dla nas zachowań, którymi wcześniej na co dzień się zajmowaliśmy.
7. Zaawansowane korzystanie z sieci sprawia, że tracimy znajomych, kontakty zawodowe, edukacyjne czy możliwości rozwoju.
Najbardziej charakterystyczne cechy uzależnienia to uczucie niepokoju, które pojawia się w momencie, gdy chcemy zmniejszyć częstotliwość i ilość spędzanego w sieci czasu. Korzystamy z internetu, który ma się stać szansą na uciekanie od innych problemów w codziennym życiu. Uciekamy się do kłamstwa w stosunku do członków rodziny bądź przyjaciół, gdyż chcemy ukrywać swój problem i to jak bardzo pochłania nas internet. Osoba uzależniona wraca ciągle do sieci nieważne jakie koszty to za sobą pociąga.