pracoholizm Niektórzy uważają osoby ciężko pracujące za pracoholików. Taka osoba jest jednak w stanie stworzyć granicę pracy, gdy pojawia się taka potrzeba. Natomiast osoba uzależniona od pracy zawodowej traci takie możliwości kontroli i nie jest w stanie solidnie korygować planu zająć i ograniczeń, które będą gwarantować pracę na zdrowym poziomie. Jeśli pojawia się problem uzależnienia od pracy osoba nie będzie w stanie poradzić sobie z pracą i nadal będzie postępować według złych wzorców. Pojawia się zaprzeczanie, które sprawia, że trudno zerwać z tym problemem. Tego rodzaju osoby nie są w stanie radzić sobie z obszarem życia jakim jest praca. Kariera staje się czynnikiem, który determinuje życie. Ważniejsze staje się to co osoba robi zamiast tego kim ona jest. Pracoholik może być również popierany w pracy, gdzie firmy tworzą wzorce o chorych podstawach. W przedsiębiorstwach wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jaki problem się w taki sposób kształtuje.

Gdy zauważy się problem pracoholizmu powinno się osobę taką kierować bardzo szybko na specjalistyczne badania i pomoc. Można bowiem dzięki temu liczyć, że taka osoba w przyszłości, gdy będzie miała zdrowe podejście do pracy stanie się jeszcze lepszym pracownikiem, poprawi się jej wydajność w pracy. Wielkie firmy, które dążą do stałego rozwoju, fuzji, połączeń i zmian bardzo często doprowadzają do potęgowania zjawiska uzależnienia od pracy, gdyż zachęcają do poświęcenia się firmie. Niestety duże korporacje często udają, bądź rzeczywiście nie wiedzą jak ogromnym problemem jest pracoholizm, który jest również przez nich spowodowany. Liczne problemy, które mogą się wtedy pojawić to: zniechęcenie, nadmierna ilość używanych środków leczniczych, napieranie na innych, by także dużo pracowali. Dalej zaś zaczną pojawiać się problemy rodzinne, a to zaś zacznie również działać na jakość pracy. Oznaki uzależnienia od pracy:

  • Ciągle zajęty człowiek
  • Pojawia się nieustanne uczucie, że ciągle trzeba coś robić i walczyć z uciekającym czasem. Może pojawić się kontrola siebie i wszystkiego co dzieje się w życiu
  • Nadmierny perfekcjonizm
  • Wszystko musi być idealnie, wszędzie widzi się niedoskonałości. Problem ze związkami rodzinnymi, z przyjaźniami 
  • uzależnienie od pracy Praca najczęściej nie ogranicza się jedynie do 8 godzin i 5 dniu
  • Często pracuje się długimi ciągami. Towarzyszy nam stały niepokój i nie potrafimy się rozluźnić. To świadczy o problemie z pracoholizmem.

Mogą pojawiać się oznaki utraty pamięci, gdy mamy długie rozmowy, podróże to znak tak zwanego zaciemnienia umysłu. Pojawia się nadmierne zaabsorbowanie pracą i to ono sprawia, że nie możemy się wyrobić. Człowiek staje się nadmiernie drażliwy i niecierpliwy - może pojawiać się łatwe rozzłoszczenie, nie lubi gdy zatrzymują go kolejki w sklepach i innych miejscach.

Niekompetencja

Pracoholik często ma przekonanie, że nadal robi za mało, czuje niezadowolenie z siebie i pojawia się niska samoocena. Dalej zaś zaczyna się koncentrować na wynikach swojej pracy a nie na tym jak ona przebiega. Pracoholik przestaje dbać o swoje potrzeby, to może prowadzić do zaniedbywania różnych spraw, które powinny go interesować.