Kiedy para poznaje się i zakochuje, sprawy wymagają nieco więcej przemyśleń, gdy jedno lub oboje z nich ma dzieci. Choć chciałbyś, aby twoje dzieci uwielbiały twojego nowego partnera i świetnie dogadywały się z dziećmi twojego partnera, nie zawsze tak się dzieje. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej w przypadku osoby uzależnionej, która wyszła z nałogu, i stresu związanego z mieszaną rodziną. Nie ma jednak powodów do zmartwień. Rodziny mieszane mogą się z powodzeniem połączyć. Poniższe wskazówki to świetny sposób, aby zacząć.

Dostosuj swoje oczekiwania

Nie oczekuj perfekcji. Daj wszystkim czas na dostosowanie się. Jedno dziecko może nie od razu polubić drugie, ale jeśli da się im trochę czasu, mogą znaleźć sposób na życie w harmonii. Dziecko może nie polubić współmałżonka tak bardzo, jak się tego spodziewało. Niektóre dzieci mogą zacząć się niepokoić z powodu twojego byłego uzależnienia. Nie należy wpadać w panikę - po pewnym czasie i przy odrobinie pracy wszystko może się odwrócić. Ważne jest to, że nie należy naciskać.

Porozumienie i wspólna praca jako para

Oboje rodzice muszą dojść do porozumienia w kwestii dyscypliny i ważnych decyzji. Nigdy nie podważajcie wzajemnie swojego autorytetu. Słuchajcie siebie nawzajem i wymyślcie plan, na który oboje partnerzy się zgodzą. Upewnij się, że twój partner ZAWSZE wspiera cię w powrocie do zdrowia i popycha cię do przodu, nie kopiąc cię w dół. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla powrotu do zdrowia, ale także dla waszego małżeństwa.

Nigdy nie wypowiadaj się źle o byłym

Dobrze jest też nigdy nie dawać dzieciom poczucia, że muszą wybrać jedną ze stron. Jeśli źle wypowiadasz się o drugim rodzicu, mogą automatycznie znielubić nowego partnera z powodu lojalności wobec swoich rodziców. Sytuacja ta potęguje się w przypadku, gdy separacja nastąpiła z powodu uzależnienia. Może to być trudne dla wszystkich członków rodziny, ale przyznanie się do winy i wyciągnięcie z tego wniosków jest sposobem na kontynuowanie leczenia. Jeśli uda ci się utrzymać serdeczne relacje z byłym współmałżonkiem, skorzysta na tym cała rodzina. Nie musicie być najlepszymi przyjaciółmi, ale pamiętajcie, że wszyscy jesteście po tej samej stronie.

Bądźcie jednomyślni i otwarci w podejmowaniu decyzji

Wspólne planowanie jako rodzina i umożliwienie wszystkim otwartego dialogu ma kluczowe znaczenie. Dotyczy to zarówno rodzin mieszanych, jak i nie mieszanych. W miarę jak dzieci poznają Ciebie i dynamikę rodziny, ważne jest, aby usłyszeć, co czują i jakie mają rozwiązania. Planowanie rodziny w dzisiejszych czasach wymaga od wszystkich nieco więcej planowania i myślenia niż w przeszłości. Opinia każdego ma znaczenie i jest potrzebna. Niezwykle ważne jest, aby usiąść i dokładnie zaplanować rodzinne spotkania i plany. Na przykład, planując rodzinne wakacje, należy usiąść i przedyskutować, które miejsc, które należy sprawdzićmoże wymagać czasu i dostosowania się, ale będzie warte każdej minuty. Istnieją z pewnością zasoby które pomogą skierować rodzinę na właściwą drogę. Wszyscy chcecie jak najlepiej dla dzieci, a czasami na odwyku trzeba się starać dwa razy bardziej, niezależnie od tego, czy jest się rodzicem przyrodnim, czy nie. Rodzice i przybrani rodzice, którzy potrafią się dogadać, przejdą długą drogę do stworzenia szczęśliwych, zrównoważonych dzieci, których pragniecie.

Spędzaj czas z pasierbami

Spędzaj czas z pasierbami. Poznaj je. Rób coś, co sprawia im przyjemność. Może nie okażą tego od razu, ale docenią wysiłek. Wpuść je do domu, niech wiedzą, że jesteś w trakcie odwyku i starasz się jak możesz.

Podczas gdy ty i twój nowy współmałżonek spędzacie razem czas i wybieracie siebie nawzajem, twoje dzieci nie zakochały się w tej osobie i nie wybrały jej. To wszystko jest dla nich nowe i mogą potrzebować trochę czasu, by się do tego dostosować. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dzieci miały nadzieję, że ty i twój były wrócicie do siebie. Jeśli rozstaliście się na dłuższy czas, a dziecko jest przyzwyczajone do tego, że macie się tylko dla siebie, może mieć poczucie, że tracić Cię na rzecz nowej rodziny.

Zachowaj poczucie humoru

Zachowaj poczucie humoru. Nie złość się, że nie wszystko idzie dokładnie tak, jak sobie wyobrażałaś. Staraj się, aby dom był miejscem pełnym radości i miłości. Dzieci się do tego przekonają. Nawet jeśli dzieci wydają się odrzucać pomysł bycia rodziną, próbuj dalej, uśmiechaj się, a przede wszystkim kochaj.

Do Ciebie, jako dorosłego, należy zadanie zbliżenia wszystkich do siebie. Najlepszym sposobem na to jest cierpliwość, poświęcenie, miłość i bycie razem. Będąc na odwyku, wiesz, jak to jest być załamanym i jaka radość płynie z poczucia wspólnoty. Wszystko się poprawi i wkrótce będziecie się zastanawiać, dlaczego w ogóle się martwiliście i niepokoiliście. Kiedy w rodzinie panuje miłość, sprawy często same się układają. Może to tylko trochę potrwać.