Nazwy ulic, na których zażywane jest opium

Buddha, Chillum, Chinese Molasses, Ze, Emerald City, Aunti/Aunti Emma, Easing Powder, Big O, Hop, Midnight Oil

Przegląd

Opium to silnie uzależniający narkotyk, który pochodzi z niedojrzałych makówek rośliny makowatej. W tradycyjnych metodach uprawy nieotwarte strąki maku są rozcinane, a wyciekający z nich sok wysycha na powierzchni strąka. Po wyschnięciu tworzy się substancja podobna do lateksu, o żółtobrązowym kolorze. Opium występuje najczęściej w postaci czarnego lub brązowego proszku przypominającego smołę, ale można je znaleźć także w postaci płynnej i stałej.

Alkaloidy obecne w opium to między innymi morfina (używana do produkcji heroiny) i kodeina. Morfina to główny składnik narkotyku, stanowiący 12% rośliny. Jest to związek chemiczny, który w największym stopniu odpowiada za działanie narkotyczne. Morfina działa na mózg poprzez naśladowanie działania neuroprzekaźników zwanych endorfinami. Endorfiny są produkowane przez centralny układ nerwowy oraz przysadkę mózgową i są odpowiedzialne za zwalczanie bólu oraz wywoływanie uczucia spokoju i dobrego samopoczucia.

W najczystszej postaci opium jest znacznie mniej niebezpieczne niż opiaty pozyskiwane z maku, ale wzrost liczby użytkowników uzależnionych od heroiny, leków przeciwbólowych wydawanych na receptę i różnych innych pochodnych opium spowodował potrzebę poprawy edukacji na temat zagrożeń związanych z tą klasą narkotyków.

Historia opium

Początki opium sięgają 3400 r. p.n.e., kiedy to w Azji Południowo-Wschodniej po raz pierwszy zaczęto uprawiać roślinę maku. Określana przez starożytnych Sumerów mianem "rośliny radości", była używana zarówno do celów rytualnych, jak i medycznych. Następnie uprawa i stosowanie opium rozpowszechniły się w kulturze egipskiej i rzymskiej. Wraz z rozpowszechnianiem się wiedzy o mocy opium, mak zaczęto uprawiać i zbierać na większą skalę, aby poszerzyć rynek zbytu i obniżyć koszty. Z czasem opium przedostało się na szlak handlowy Jedwabnego Szlaku do Chin.

W kulturze chińskiej opium było zwykle używane w celach rekreacyjnych, ale nie rozpowszechniło się aż doXVII

wieku, kiedy narkotyk stał się bardziej dostępny i tańszy. W tamtych czasach powszechną metodą zażywania było mieszanie opium z tytoniem i palenie tej mieszanki. W miarę jak opium stawało się coraz powszechniejsze w całych Chinach, uzależnienie od opium zaczęło być coraz bardziej zauważalne. Do tego czasu ponad 1/3 chińskich mężczyzn regularnie paliła tę substancję. Chociaż obserwowano negatywne skutki, większość użytkowników nie przejmowała się rosnącymi konsekwencjami używania narkotyku. Brytyjczycy wręcz zachęcali do jego zażywania, aby wzmocnić handel między oboma krajami.

Konfiskata opium przez cesarza w połowie XIX wieku doprowadziła do "wojen opiumowych" między oboma narodami, a w tym czasie handel opium miał już zasięg ogólnokrajowy i był masowo produkowany na użytek domowy. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na herbatę produkowaną w Chinach, Wielka Brytania zaczęła przemycać opium do Chin. Spowodowało to gwałtowny wzrost uzależnienia wśród Chińczyków i doprowadziło do wojen opiumowych w połowie XIX wieku. Opium pojawiło się w Stanach Zjednoczonych wraz z napływem chińskich imigrantów, którzy przyjechali do pracy na kolei i podczas wielkiej kalifornijskiej gorączki złota. Imigranci ci przywieźli ze sobą zwyczaj palenia opium, a kiedy wielu z nich osiedliło się w dzielnicy Chinatown w San Francisco, powstały tam palarnie opium, które rozprzestrzeniły się na wschód, w kierunku Nowego Jorku.

WXX

wieku opium zostało zakazane w wielu krajach, a jego regulacja znacznie zmniejszyła poziom jego używania. Regulacja ta doprowadziła jednak także do produkcji narkotyku dla nielegalnych celów ulicznych. Choć większość upraw maku odbywa się w Azji Środkowej, w takich krajach jak Afganistan, Turcja i Pakistan, opium uprawia się także w takich krajach, jak Kolumbia i Meksyk.

O opium i roślinach makowych często wspominano w filmach i literaturze, ale najbardziej znanym przykładem jest wykorzystanie roślin makowych w filmie "Czarnoksiężnik z krainy Oz", w którym zła czarownica użyła ich, by uśpić Dorotkę i jej przyjaciół, zanim dotarli do Szmaragdowego Grodu.

Statystyki

Rekreacyjne używanie opium nie jest już tak popularne jak 100 lat temu. W większości krajów zachodnich popyt na tę substancję został zastąpiony przez dostępność heroiny. Twierdzi się, że w 1906 roku wyprodukowano 41 000 ton opium, ale w 2002 roku już tylko 5 000 ton było produkowane głównie do celów legalnych. 70% produkcji opium odbywa się w Afganistanie. Większość nielegalnego opium jest obecnie przerabiana na heroinę.

Agencja ds. Walki z Narkotykami (DEA) sklasyfikowała opium jako narkotyk "z listy II". Oznacza to, że narkotyk ten jest silnie uzależniający, ale można go uzyskać na podstawie pisemnej recepty lekarskiej. Większość użytkowników opium nie ma jednak recepty i używa opium rekreacyjnie i nielegalnie.

Jak podaje się opium?

Opium można zażywać na różne sposoby. Narkotyk ten można palić, wstrzykiwać dożylnie, mieszać z herbatami lub przyjmować doustnie w postaci tabletek. Opium może być także stosowane w połączeniu z innymi nielegalnymi narkotykami. Na przykład "Black" to połączenie opium z metamfetaminą i marihuaną, a "Buddha" to połączenie opium i marihuany o wysokiej mocy. Opium może być także dodawane do pieczywa i innych produktów spożywczych. Niezależnie od sposobu podawania, opium jest wysoce uzależniającym i niebezpiecznym narkotykiem, którego zażywanie może zagrażać życiu.

Co opium robi z mózgiem?

Opium oddziałuje na mózg, ponieważ narkotyk wiąże się z kilkoma miejscami receptorowymi, które kontrolują fizjologię, nastrój, ruch, oddychanie, temperaturę ciała i trawienie. Opium sprawia, że te neuroprzekaźniki reagują tak, jak w warunkach silnego stresu. Używanie narkotyku wpływa także na emocje i motywację. Nadużywanie opium może zmienić aktywność mózgu, a co za tym idzie, zmienić zachowanie jednostki. Uzależnienie zmienia aktywność mózgu poprzez zmianę sposobu komunikowania się komórek nerwowych. Prowadzi to do niekontrolowanego, kompulsywnego zażywania narkotyków i uzależnienia. Uzależnienie od opium może także zmieniać kształty i synapsy w mózgu, dlatego też przewlekłe uzależnienie od opium prowadzi do zmian strukturalnych w mózgu.

Krótkotrwałe skutki zażywania opium

Opium może spowolnić pracę tych części mózgu, które kontrolują automatyczne funkcje organizmu, takie jak oddychanie, trawienie, reakcje alergiczne i odczuwanie bólu. Ogólnie rzecz biorąc, przy pierwszym zażyciu istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania. Oddech osoby może ulec nadmiernemu spowolnieniu, a nawet zatrzymaniu.

Krótkotrwałe skutki zażycia opium są podobne do tych, które obserwuje się po spożyciu alkoholu, Xanaxu i barbituranów, i mogą obejmować odwodnienie i suchość w ustach, a także upośledzenie funkcji poznawczych, co może powodować impulsywne działanie. Po zażyciu narkotyku użytkownik zaczyna odczuwać euforię lub wysokie poczucie przyjemności. W szczególności, gdy mózg jest zalewany opium, funkcje organizmu ulegają spowolnieniu. Osoba czuje się senna i jakby mogła wejść w stan przypominający sen.

Dodatkowe efekty krótkoterminowe mogą obejmować:

  • Zasypianie lub "odpływanie" (nodding off)
  • Źrenice jak szpilki
  • Zaparcia
  • Nudności, wymioty
  • Zmiany temperatury ciała
  • Spowolnione oddychanie

Długotrwałe skutki zażywania opium

Najczęstszym długotrwałym skutkiem zażywania opium jest rozwój tolerancji

, w wyniku której użytkownik musi zażywać więcej narkotyku, aby uzyskać ten sam pożądany efekt. Dążenie do przyjemności staje się przymusem i motywacją do zdobywania kolejnych porcji opium. W rezultacie zachowania związane z poszukiwaniem narkotyków nasilają się, co często prowadzi do zaniedbywania innych aspektów zdrowia. Długotrwałe skutki mogą zależeć od sposobu przyjmowania narkotyku przez użytkownika. Na przykład palenie opium jest bardzo szkodliwe dla płuc, a także prowadzi do uszkodzenia serca i innych dolegliwości oraz chorób układu krążenia. Image Courtesy of Opium.orgPalenie opium

może także prowadzić do znacznych i trwających całe życie uszkodzeń wątroby i nerek, a także do niewydolności ner

ek.

Ponadto w przypadku wstrzykiwania narkotyku lub jego pochodnych może dojść do poważnego uszkodzenia żył. Jeśli opium jest wstrzykiwane za pomocą zanieczyszczonych igieł, znacznie wzrasta ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi, takimi jak zapalenie wątroby i HIV. Zanieczyszczone igły mogą także prowadzić do powstawania ropni skóry, a w konsekwencji do amputacji.

Dodatkowe skutki długoterminowe mogą obejmować:

  • Osłabienie układu odpornościowego powodujące częstsze zapadanie na choroby
  • Przewlekłe zaczerwienienie i swędzenie skóry spowodowane tym, że lek uwalnia histaminy - powodujące reakcje alergiczne
  • Zwiększony niepokój
  • Zwiększony ból
  • Impotencja
  • Mgła umysłowa - nawet jeśli nie używa się narkotyku
  • Ryzyko sięgnięcia po silniejsze opiaty
  • Zwiększona złość i drażliwość
  • Przewlekłe zaparcia

Przedawkowanie opium

Przedawkowanie opium może wystąpić, gdy dana osoba pali, wącha lub przyjmuje zbyt duże ilości opium. Ten rodzaj przedawkowania może również wystąpić, gdy pochodna opium, taka jak heroina lub morfina, zostanie wstrzyknięta dożylnie. Wiele z tych objawów może występować w postaci łagodnej, jednak gdy objawy utrzymują się i stają się coraz bardziej nasilone, konieczna staje się interwencja lekarska w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobie, która mogła przedawkować narkotyk.

Niektóre z najłatwiejszych do zauważenia objawów przedawkowania obejmują:

  • Rozszerzone źrenice
  • Senność
  • Spowolniony oddech
  • Zimna lub lepka skóra
  • Dezorientacja
  • Zmniejszone bicie serca

Zagrożenia związane z przedawkowaniem opium obejmują:

  • Zawał serca
  • Śpiączka
  • Zmniejszone krążenie
  • Uszkodzenie mózgu
  • Utrudniony oddech
  • Śmierć

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś, kogo znasz, przedawkował opium lub opiaty, takie jak heroina lub morfina, nie zwlekaj. Szukaj natychmiastowej pomocy medycznej, dzwoniąc pod numer 911!

Odstawienie opium

Po długotrwałym zażywaniu opium organizm wytwarza tolerancję na ten narkotyk, co ostatecznie prowadzi do uzależnienia. Może to powodować szereg problemów związanych z uzależnieniem fizycznym i psychicznym. Kiedy użytkownik przestaje używać substancji, organizm oczekuje większej ilości narkotyku. Jeśli zaprzestanie używania opium następuje po dłuższym czasie, może prowadzić do szeregu niekorzystnych konsekwencji. Organizm reaguje objawami odstawienia, które opisywano jako objawy grypopodobne.

Do najczęstszych objawów odstawienia opium należą:

  • Diarreha
  • Pocenie się
  • Wymioty
  • Wahania nastroju
  • Poty
  • Skurcze żołądka
  • Trzęsienie się
  • Bezsenność

Objawy odstawienia opium są najczęściej łagodne w ciągu dwóch dni. Jednak ich nasilenie następuje około trzeciego do piątego dnia. Osoby chcące rzucić opium będą wymagały medycznej detoksykacji, aby zminimalizować szkody, jakie może spowodować odstawienie narkotyku. Aby wspomóc ten proces, można stosować takie leki, jak nalokson i subokson.

Po zakończeniu procesu detoksykacji pacjenci mogą przejść do formalnego leczenia, gdzie dzięki terapii mogą odkryć przyczyny leżące u podstaw ich uzależnienia. Leczenie stacjonarne jest najlepszym rozwiązaniem dla osób uzależnionych od opium i innych opiatów i opioidów, które mogą otrzymać pomoc i wsparcie potrzebne do kontynuowania programu odwyku przy jednoczesnym zachowaniu prawie normalnego trybu życia.

Oznaki uzależnienia od opium

Bardzo ważne jest, by bliscy rozumieli skutki i dostrzegali oznaki uzależnienia od opium, aby pomóc użytkownikowi w uzyskaniu potrzebnej pomocy. Wiele objawów uzależnienia od opium może mieć charakter behawioralny, powodując irracjonalne lub nietypowe zachowania. Objawów tych nie należy bagatelizować i mogą one wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Objawy uzależnienia od opium mogą obejmować:

  • Zaprzeczanie - W większości przypadków osoba uzależniona od opium zaprzecza, że je zażywa. Osoba taka może nie chcieć przyznać, że istnieje problem lub że narkotyk powoduje tyle problemów, ile jest ich w rzeczywistości.
  • Obsesja - Kiedy ktoś jest uzależniony, zaczyna mieć obsesję i przywiązanie do substancji. Osoba ta będzie regularnie rozmawiać o narkotyku, spędzać nadmierną ilość czasu na planowaniu, zdobywaniu lub zażywaniu narkotyku, a także będzie pochłonięta jego używaniem bez względu na problemy finansowe, relacyjne lub społeczne, jakie może powodować.
  • Brak kontroli - zamiast palić opium rekreacyjnie, osoby uzależnione będą uciekać się do codziennego zażywania narkotyku. Ostatecznie stracą kontrolę nad ilością przyjmowanego narkotyku. Po wejściu w uzależnienie użytkownik odczuwa brak kontroli i może temu zaprzeczać.
  • Stan odp rężenia - zażycie opium prowadzi do stanu, w którym użytkownik wydaje się ponury lub w inny sposób łagodny. Oprócz stanu odprężenia, skutkiem zażywania opium są często takie wzorce zachowań, jak drażliwość i pobudzenie.
  • Kompulsywność - osoby zażywające opium zmieniają swoje priorytety, aby zażywać narkotyk bez względu na wszystko - niezależnie od miejsca, czasu i zasad. Uzależnienie od opium może zawładnąć życiem danej osoby i może ona angażować się w ryzykowne zachowania, takie jak prowadzenie samochodu pod wpływem lub robienie rzeczy, których prawdopodobnie nie zrobiłaby, gdyby była trzeźwa.

Znaczenie leczenia

Leczenie uzależnienia od opium pomaga osobom uzależnionym od opium rzucić ten niebezpieczny narkotyk i powrócić do szczęśliwego, zdrowego i wolnego od narkotyków życia.Ze względu na ciężkość odstawienia opium, przed rozpoczęciem rygorystycznego leczenia przyczyn leżących u podstaw uzależnienia konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego detoksu medycznego.

Uzależnienie od opium jest często leczone terapiami behawioralnymi w warunkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych. Rodzaj preferowanego modelu leczenia zależy od konkretnych potrzeb danej osoby i różni się w zależności od osoby. Aby zapewnić odpowiednie dopasowanie, przed przyjęciem do programu wysoce wykwalifikowany specjalista zazwyczaj przeprowadza szczegółową ocenę. Uzupełniające metody leczenia, takie jak joga, medytacja, terapia sztuką, masaż, chiropraktyka, programy fitness i zarządzanie żywieniem, mogą być włączone do programu leczenia uzależnienia od opium. Każdy z tych programów powinien być dostosowany do potrzeb osoby, której udzielana jest pomoc, aby w dłuższej perspektywie poprawić jej zdrowie, ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Grupy wsparcia są doskonałym sposobem łączenia rówieśników w podobnej sytuacji, aby dodać im otuchy i pomóc w zapobieganiu nawrotom. Klienci zazwyczaj zaczynają uczęszczać na spotkania 12 Kroków lub spotkania wsparcia rówieśniczego w trakcie leczenia i kontynuują je po pomyślnym zakończeniu programu leczenia.

Często zdarza się, że osoba uzależniona wraca do nałogu wiele razy, zanim w końcu otrzyma skuteczną pomoc, ale nie jest to wymóg konieczny. Niestety, uzależnienie jest jak wiele innych schorzeń, ponieważ większość pacjentów przestrzega zasad leczenia tylko w około 50% przypadków. Niebezpieczeństwa związane z dalszym nadużywaniem opium są zbyt poważne, aby pozwolić na zaniechanie leczenia - nieleczone uzależnienie od opium może prowadzić do:

  • Choroba psychiczna
  • Problemy ze zdrowiem fizycznym
  • Nieregularne miesiączki
  • Zmniejszony popęd płciowy
  • Infekcje
  • Śpiączka
  • Zapadnięcie się żył
  • Śmierć

Tak jak w przypadku wszystkich form uzależnienia, uzależnienie od opium i podobnych narkotyków, takich jak heroina, jest poważną sprawą i wymaga profesjonalnej interwencji. Próby samodzielnego odstawienia opium są zdecydowanie odradzane i chociaż same objawy odstawienia nie są szczególnie groźne dla życia, mogą stać się groźne dla życia w zależności od ilości i czasu zażywania, obecności innych narkotyków w organizmie oraz innych współwystępujących problemów medycznych.

Wiele skutków ubocznych uzależnienia od opium może nasilać się z czasem, w miarę powstrzymywania się od używania narkotyków. Leczenie uzależnienia od opium nie jest jednak w stanie usunąć wszystkich skutków długoterminowych, dlatego też konieczne jest jak najszybsze szukanie pomocy. W miarę postępu uzależnienia protokół leczenia uzależnienia i skutków długoterminowych może stać się bardziej inwazyjny. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, nadużywa opium lub jego pochodnych, SoberNation jest tutaj, aby Ci pomóc.

Możesz skontaktować się z naszą całodobową infolinią pod numerem telefonu: 866-207-7436