Dla nowicjuszy, uczestniczenie w pierwszym spotkaniu wspólnoty 12 kroków może być stresujące i nieco przytłaczające. Zrozumienie, jak właściwie zachowywać się podczas mityngu z pewnością zmniejszy zdenerwowanie, zwiększy komfort i pozwoli ci uzyskać maksymalne korzyści z każdego spotkania - nie tylko dla ciebie, ale także dla każdego członka w pokoju.

Szanuj anonimowośćTo jest złota zasada wspólnot 12 kroków. Pamiętaj, kto jest widziany i co jest słyszane w pokojach, musi pozostać w pokojach. Te pokoje mają być bezpieczną przestrzenią dla wszystkich, którzy chcą żyć w czystości i trzeźwości, aby połączyć się z osobami o podobnych poglądach - więc pamiętaj, aby szanować ich poufność, nie dzieląc się osobistymi lub prywatnymi informacjami z innymi poza mityngiem. Przestrzegając tej zasady, przyczyniasz się również do ochrony integralności wspólnoty jako całości.

Używaj stwierdzeń "ja "Kiedy dzielisz się swoimi doświadczeniami, staraj się, by były one skoncentrowane wokół twojego osobistego doświadczenia. Właściwym sposobem na to jest mówienie z użyciem stwierdzeń "ja", a nie "ty". W pomieszczeniach wspólnoty 12 kroków będziesz otoczony przez podobnie myślące osoby, ale historia każdego jest inna. Używając stwierdzeń typu "ja", możesz skutecznie utrzymać swój udział w centrum swoich doświadczeń i emocji, zamiast rzutować go na innych.

Podziel się raz i podziel się czasemJeśli zdecydujesz, że chcesz się podzielić swoją historią, podnieś rękę, przedstaw się i pamiętaj, aby nie przekraczać limitów czasowych wyznaczonych przez organizatora spotkania. Pilnowanie swojego czasu pozwala innym członkom na podzielenie się swoimi uwagami. Jeśli jest coś, o czym chciałbyś porozmawiać, wyraź to podczas swojej wypowiedzi i pozostań w pobliżu po spotkaniu; w ten sposób zachęcisz członków grupy, aby podeszli do Ciebie i zaoferowali swoje wsparcie.

Unikaj rozmów na krzyżNa początku każdego spotkania prawdopodobnie usłyszysz, jak ktoś czyta o unikaniu rozmów na krzyż, ale jako nowy członek możesz nie wiedzieć, co to dokładnie oznacza. Mowa krzyżowa to czynność polegająca na zwracaniu się do innego członka zamiast mówienia bezpośrednio do grupy. Aby wszyscy w pokoju mogli skorzystać z Twojego udziału, pamiętaj, aby zwracać się do grupy. Jeśli podczas wypowiedzi innego uczestnika usłyszysz coś, o czym chciałbyś porozmawiać, warto podejść do niego po spotkaniu.

Nie ruszaj się z miejscaPrzemieszczanie się po zatłoczonym pomieszczeniu może być bardzo rozpraszające. Spróbuj wyrobić sobie nawyk przychodzenia na spotkanie 10-15 minut przed jego rozpoczęciem. W ten sposób będziesz mieć dużo czasu na wypicie kawy, porozmawianie z innymi, skorzystanie z toalety i znalezienie wygodnego miejsca przed rozpoczęciem spotkania.

Unikaj rozmów na bokuSpotkania przebiegają sprawniej, gdy rozmowy na boki są ograniczone do minimum. Chociaż szeptanie do osoby siedzącej obok może być kuszące, może rozpraszać innych i osobę mówiącą. Pamiętaj, że każde spotkanie składa się z trzech części: przed, w trakcie i po. Jeśli chcesz nawiązać kontakty i porozmawiać z innymi, zrób to przed lub po spotkaniu.