Jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakich można doświadczyć w swoim wyzdrowieniu, jest radzenie sobie z presją w środowisku domowym, która może prowadzić do nawrotu. Bez względu na to, jak silna może być twoja gra o powrót do zdrowia, wyzwalacze i pokusy codziennego życia zdają się czaić za każdym rogiem. Chociaż możesz nie chcieć o tym myśleć, nawrót jest powszechny w procesie zdrowienia i szacuje się, że 90 procent uzależnionych wraca do zdrowia w ciągu pierwszego roku.

Wiele osób może założyć, że kiedy nawrót następuje, robi to spontanicznie lub bez ostrzeżenia. W rzeczywistości, podobnie jak w przypadku choroby uzależnienia, nawrót jest procesem stopniowym i istnieją znaki ostrzegawcze, które mogą spowodować, że osoby wracające do zdrowia powrócą do aktywnego nadużywania substancji. Oto 13 najczęstszych oznak nawrotu

Przestajesz realizować swój program

To może się zdarzyć w każdym procesie zdrowienia.

Opuszczasz leczenie odwykowe i z wielkim entuzjazmem rozpoczynasz pracę nad swoim indywidualnym planem zdrowienia. Regularnie uczęszczasz na spotkania 12-krokowe, pracujesz ze swoim sponsorem i wykorzystujesz wszystkie dostępne w twoim arsenale narzędzia zapobiegania nawrotom. Kiedy zaczynasz wplątywać się w harówkę codziennego życia, ten entuzjazm może zacząć słabnąć, a w rezultacie możesz zacząć ociągać się z realizacją swojego programu. Kiedy przestajesz uczęszczać na regularne spotkania dwunastokrokowe lub zaczynasz opuszczać sesje doradcze i terapeutyczne, może to być znak, że następuje niezdrowa zmiana zachowania. Jeśli czujesz, że masz swoje uzależnienie "pokonane" i nie potrzebujesz wsparcia, możesz być gotowy na nawrót.

Romantyzowanie

Jedną z powszechnych oznak nawrotu jest to, że zaczynasz wspominać dobre chwile, które miałeś, kiedy byłeś na haju lub pijany, nie pamiętając o konsekwencjach tych "dobrych chwil". Wspomnienia te mogą być bardzo żywe i istnieje wiele sposobów ich wywołania, takich jak przechodzenie obok baru, domu lub parku, w którym kiedyś używało się substancji, a nawet przypadkowa rozmowa z przyjacielem. Psychologiczne pozostałości po uzależnieniu mogą pozostać zakopane w naszej świadomości, a powracanie do przeszłości jest normalne. Jednak jeśli rozwodzisz się nad swoim używaniem substancji w przeszłości, możesz przygotować się na nawrót choroby.

Powrót do starych zachowań

Jeśli zgromadziłeś trochę znaczącego czasu na czysto i zaczynasz wracać do samolubnych i nastrojowych zachowań, które oznaczały twoje dni używania, nawrót może być nieuchronny. Często mówi się, że wczesne etapy zdrowienia są skoncentrowane na sobie i jest to do pewnego stopnia poprawne. Podczas leczenia musisz skupić się wyłącznie na sobie i musisz poświęcić czas na zajęcie się podstawowymi przyczynami nadużywania substancji. Jeśli jednak po zakończeniu leczenia nadal uważasz, że jesteś przysłowiowym centrum wszechświata, możesz nie zauważyć, że twoje zachowanie jest częstą oznaką nawrotu.

"Tylko jeden drink"

Posiadanie znacznej ilości czystego i trzeźwego czasu może być bardzo wzmacniające i możesz czuć się bardzo pewny siebie i szczęśliwy ze swoim stylem życia opartym na zdrowieniu. Jednak ta pewność siebie, którą czujesz, może być śliskim zboczem w tym, że skoro wszystko idzie dobrze - może zbyt dobrze. Może pojawić się poczucie samozadowolenia i myślenie, że przypadkowe wypicie drinka lub wzięcie bucha jest dopuszczalne. Chociaż może to nie nastąpić po pierwszym drinku, nawrót do nałogu będzie nagły i ludzie mogą znaleźć się w gorszej sytuacji w porównaniu z tym, kiedy po raz pierwszy rozpoczęli leczenie.

Szukanie starych przyjaciół

Kiedy opuszczasz leczenie i wracasz do domu, aby wznowić swoje codzienne życie, wiele osób będzie zdumionych tym, jak daleko zaszedłeś - może to dotyczyć również osób, z którymi biegałeś podczas aktywnego uzależnienia. W pewnym sensie możesz czuć potrzebę ponownego połączenia się ze starymi przyjaciółmi, z którymi kiedyś zażywałeś narkotyki, jako sposób na "sprawdzenie się", aby zobaczyć, co robią. Podczas gdy twoi przyjaciele mogą być szczęśliwi, aby cię zobaczyć, mogą również próbować i kusić cię z drinkiem lub toke "za stare czasy". To może być przepis na katastrofę w tym, że stare wspomnienia mogą wzbudzić nostalgię do używania narkotyków i/lub alkoholu.

Porzucasz rzeczy, które zapewniały ci równowagę

Solidny program odzyskiwania podkreśla równowagę, i trzeba wypełnić swój codzienny harmonogram z tych rzeczy, które wzmacniają swoją trzeźwość i daje poczucie uziemienia i równowagi. Osoby, które mają skłonność do nawrotów, często rezygnują z robienia rzeczy, które zapewniały im równowagę, takich jak pisanie dzienników, ćwiczenia czy angażowanie się w wolontariat. Podczas gdy złapanie się w harówkę życia nieuchronnie się zdarza, porzucenie tych pasji i dawnych zajęć, które zapewniają stabilność w życiu, może doprowadzić do powrotu do starych, leniwych nawyków, a to z kolei może ostatecznie doprowadzić do nawrotu choroby, jeśli pozostanie bez kontroli.

Bycie defensywnym

Często zdarza się, że osoby z systemu wsparcia, które jako pierwsze zauważą i powiedzą ci o tym, że zaczynasz się ślizgać w swoim życiu, są pierwszymi, które to zauważą. Posiadanie solidnego systemu wsparcia jest absolutnie kluczowe, ponieważ może on zapewnić zachętę i wsparcie - szczególnie w tych czasach, kiedy twój entuzjazm do pracy nad programami zdrowienia jest na wyczerpaniu. Jeśli zauważysz, że wracasz do starych zachowań i zaczynasz się bronić i denerwować, gdy inni ludzie zauważają to zachowanie, jest to wspólny znak nawrotu.

Angażowanie się w zachowania kompulsywne

Innym jednym z powszechnych objawów nawrotu w odzyskiwaniu jest, gdy osoby w odzysku zaczynają angażować się w inne zachowania, takie jak hazard lub przejadanie się, aby poradzić sobie ze stresem życia codziennego. Ludzie uzależnieni od narkotyków i alkoholu mogą bez świadomego wysiłku przenieść swoje uzależnienie na inne zachowanie. Dla tych, którzy mogą angażować się w te maladaptacyjne zachowania, mogą próbować racjonalizować te pewne zachowania jako mniej niebezpieczne. Bez względu na to, jakie jest to zachowanie, może ono doprowadzić do powrotu do aktywnego używania substancji.

Nierealistyczne oczekiwania

Wiele osób, które walczą o powrót do zdrowia, oczekuje, że wszystkie ich problemy znikną, gdy tylko wyzdrowieją. W rzeczywistości, powrót do zdrowia jest podróżą i procesem trwającym całe życie, a na tej drodze będą zmagania. Powracając do uzależnienia od substancji, często dzieje się tak dlatego, że powrót do zdrowia nie następuje wystarczająco szybko.

Związki intymne

Uzależnienie może zrobić wiele rzeczy, a jedną z najczęstszych jest izolacja od tych, których kochasz. Po zakończeniu leczenia odczuwa się przemożną potrzebę ponownego nawiązania kontaktu z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi osobami. Poczucie bycia chcianym i kochanym jest najbardziej podstawową i najważniejszą rzeczą, której my, jako istoty ludzkie, potrzebujemy, aby czuć się kompletni i żywi. Nawiązywanie relacji jest bardzo ważne, ale wchodzenie w bardziej intymne związki może wypaczyć twój powrót do zdrowia. Wczesny powrót do zdrowia może być emocjonalnym rollercoasterem i trudno jest posortować swoje emocje, a dodanie intymnego związku na szczycie tego wewnętrznego zamieszania jest niebezpieczne. Nie unikanie związków we wczesnym okresie zdrowienia jest oznaką nawrotu i będzie rzucać wiele czerwonych flag dla tych w twoim systemie wsparcia.

Zapobieganie nawrotom jest kluczowe

Nie ma wątpliwości, że napotkasz przeszkody i pokusy w swoim zdrowieniu. Podczas gdy istnieje wiele pułapek, które mogą cię usidlić, istnieje wiele narzędzi i zasobów do twojej dyspozycji, które mogą pomóc zminimalizować ryzyko nawrotu. Niezależnie od tego, czy jest to ponowne skupienie się na spotkaniach 12-stopniowych, zaangażowanie w program ćwiczeń, zaangażowanie w wolontariat lub podjęcie nowego hobby, musisz podjąć wszelkie środki niezbędne do zachowania i ochrony trzeźwości, na którą tak ciężko pracowałeś.