Święta mogą być znane jako najwspanialsza pora roku, ale często są one obarczone stresem i wysokimi emocjami. Dla tych, którzy zmagają się z nadużywaniem substancji odurzających lub zaburzeniem zachowania, pokusy powrotu do dawnych wzorców są silniejsze niż kiedykolwiek w ostatnich miesiącach roku.

Od Święta Dziękczynienia po Nowy Rok, interakcje społeczne koncentrują się wokół jedzenia i picia. W związku z tym poruszanie się po wodach święta przy zachowaniu trzeźwego, zdrowego stylu życia może być trudne.

Zaburzenia żywieniowe i sezon wakacyjny

Dla osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania, istnieje wiele powodów, dla których wakacje są trudne do opanowania. Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą czuć się przytłoczone gotowością jedzenia i społecznym oczekiwaniem, że wezmą w nim udział. Z drugiej strony, osoby cierpiące na anoreksję często czują się zmuszone do nadmiernej przyjemności.

Trudno jest uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jeśli wraca się do zdrowia po jednym z wielu zaburzeń odżywiania, z którymi borykają się mężczyźni i kobiety w całym kraju.

Alkohol, narkotyki i wakacyjne wyzwalacze

Ciągłe imprezy wakacyjne obfitują w alkohol i pokusy. Kiedy wszyscy dookoła ciebie puszczają wolno, może być trudno utrzymać się na prostej i wąskiej drodze; z dodatkowym czasem wolnym od pracy i spotkań w biurze, gdzie nawet szef się rozkoszuje, utrzymanie trzeźwości jest prawdopodobnie najtrudniejsze o tej porze roku.

Oprócz tego, że inni ludzie dobrze się bawią, wakacje mogą wywołać stres, samotność i smutek. Wiele osób ma niezrealizowane oczekiwania co do pory roku, które mogą wywołać u nich niechęć i depresję, które w przeszłości mogły być samoleczone alkoholem.

Odwiedzanie rodzin rodzinnych stron i przyjaciół lub krewnych może przywołać wspomnienia o nadużywaniu alkoholu lub narkotyków. Wspomnienia te mogą wywołać zachcianki na jeszcze jednego drinka lub uderzenie.

Zachowanie zdrowia i trzeźwości podczas wakacji

Wakacje mają być szczęśliwym czasem do spędzenia z rodziną i przyjaciółmi. Niezależnie od tego, gdzie jesteś w trakcie rekonwalescencji, twoja historia nie musi kończyć się nawrotem choroby. Niektóre ze sposobów, w jaki możesz zapewnić sobie własny sukces w tym czasie, to między innymi:

  • Rozpoznanie i uznanie, że nadchodzące dni mogą wywołać bolesne wspomnienia lub pogłębić stres
  • Rozmawianie z bliskimi z wyprzedzeniem o swoich problemach i informowanie ich o tym, jak mogą pomóc - odrobina wsparcia idzie daleko w powrocie do zdrowia.
  • Minimalizowanie stresu najlepiej jak potrafisz, nie goszcząc na imprezie w ostatniej chwili lub poświęcając swój czas z dawnymi przyjaciółmi w domu
  • Dbałość o siebie z dużą ilością snu, regularnym wysiłkiem fizycznym i dobrą, zdrową żywnością; silne ciało pomoże powstrzymać pragnienia.
  • Skupienie części swojego urlopu na byciu wokół ludzi, którzy cię wspierają lub którzy przechodzą przez to samo
  • Zdefiniowanie na nowo, jak wyglądają wakacyjne zabawy i danie sobie czegoś, na co można się cieszyć

Przypomnienie dla wszystkich

Niezależnie od tego, czy wyzdrowiejesz, czy nadal będziesz walczyć, czy poznasz kogoś, kto jest, pamiętaj, że wakacje to delikatny czas. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje trochę dodatkowej pomocy lub kogoś, z kim można porozmawiać, nasi dostawcy usług uzależnieniowych są zawsze dostępni.