Dla osób zmagających się z nałogiem koniec roku to trudny okres. O tej porze roku jest potencjalnie więcej pokus i czynników wyzwalających. Teraz, gdy zbliżają się święta, ludzie w całym kraju mogą skupić się na doskonaleniu się przez 2021 rok.

Około 40 procent Amerykanów podejmuje decyzje, postrzegając nowy rok jako nowy początek.

Ustalenie celów na nadchodzący rok może stanowić inspirację i zachętę do poprawy stylu życia.

Chociaż miliony ludzi podejmują noworoczne postanowienia, ponad połowa (60%) nie jest w stanie ich dotrzymać, jak wynika z badań Uniwersytetu w Scranton. Ten wskaźnik niepowodzeń może wynikać między innymi z nierealistycznych oczekiwań, braku dyscypliny lub utraty motywacji. Jeśli rehabilitacja jest dla Ciebie potencjalnym rozwiązaniem noworocznym, nie pozwól, aby strach przed nieznanym lub brak motywacji Cię powstrzymywał.

Pokonując swoje uzależnienie, możesz sprawić, że rok 2021 będzie jeszcze najlepszym rokiem. Przez trzeźwość, w tym roku możesz:

  • Wydać pieniądze na swoją przyszłość. To może oznaczać inwestowanie w leczenie. Może to po prostu oznaczać, że weźmiesz pieniądze, które wydałbyś na narkotyki lub alkohol i skierujesz je na lepszą wersję siebie.
  • Podejmować decyzje, z których jesteś dumny. Obiecaj sobie, że błędy roku 2020 pozostaną w przeszłości. Wybacz sobie błędy, które popełniłeś i zacznij żyć uczciwie i honorowo. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dokonywać lepszych wyborów.
  • Zmierz się ze swoimi demonami. Niezależnie od tego, czy chodzi o traumę z przeszłości, depresję, walki finansowe czy brak bezpieczeństwa, każdy ma coś, co go dręczy. Zamiast leczyć się samemu, niech rok 2021 będzie rokiem, w którym poznasz siebie wystarczająco dobrze, by poznać swoje demony - a następnie podzielisz się swoimi uczuciami z zaufanym przyjacielem, członkiem rodziny lub terapeutą.
  • Zainwestuj w swoje relacje. Przyjaciele i rodzina mogą ułatwić ci przejście do trzeźwości, zapewniając opiekę i wsparcie. Kiedy jesteś trzeźwy, możesz dać ludziom w twoim życiu czas i uwagę, na które zasługują. Utrzymanie relacji może być trudne, ale opłaca się.
  • Znajdź jasność i znaczenie. Bez narkotyków i alkoholu, które zabrudzą ci perspektywę, możesz skupić się na tym, co jest dla ciebie ważne w życiu. Niezależnie od tego, czy chodzi o hobby, naukę języka, czy odkrywanie wiary, jest tak wiele rzeczy, które mogą nadać Twojemu życiu radość i sens. Postaraj się w tym roku żyć celowo.

Dla najlepszego powodzenia w podejmowaniu noworocznych postanowień ważne jest, aby wyznaczyć sobie konkretne, możliwe do osiągnięcia cele. Możesz ustalić harmonogram rzeczy, które chcesz osiągnąć, i zabrać go na raz. Trzeźwości, sukcesu i szczęścia nie osiąga się w ciągu jednej nocy. Pozwól sobie odetchnąć, wybaczyć i dać szansę na zmiany.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej