Po zakończeniu leczenia i powrocie do codziennego życia, zaczyna się praca, którą musimy wykonać, aby pozostać trzeźwym. Teraz, kiedy już nie ukrywamy i nie odwracamy uwagi od bólu i strachu, które doprowadziły do naszego uzależnienia, jesteśmy zmuszeni spojrzeć w głąb siebie, aby dowiedzieć się, kim jesteśmy i kim mamy się stać. Ten proces odpuszczania wymaga od nas odwagi i współczucia dla samych siebie, przekonania, że zasługujemy na przebaczenie, oraz gotowości do pójścia naprzód.

Refleksja i identyfikacjaDzięki zrozumieniu siebie - przeszłości, przyszłości i teraźniejszości - możemy zacząć godzić się z podstawowymi przyczynami naszego uzależnienia i zidentyfikować myśli, które mogą nas powstrzymywać przed powrotem do zdrowia. Poznając siebie, możemy zacząć się rozwijać i utorować sobie drogę do lepszej i bardziej satysfakcjonującej przyszłości.

Choć może to być trudne, autorefleksja jest świetnym sposobem na pełne poznanie siebie. Autorefleksja to ćwiczenie, w którym spędzamy czas na łączeniu się z samym sobą - oceniając i analizując emocje, myśli, zachowania i doświadczenia. W aktywnym uzależnieniu jest to ćwiczenie, którego unikaliśmy za wszelką cenę. Przed podjęciem leczenia, przetrwaliśmy tłumiąc wszystkie negatywne uczucia poprzez sięgnięcie po drinka lub narkotyk. Jednak zaprzeczanie i odrzucanie tych uczuć prowadzi tylko do większego bólu i spowalnia nasz proces zdrowienia. Abyśmy mogli naprawdę zacząć się leczyć i zmienić nasze życie, musimy pozwolić sobie na odczuwanie, pogodzić się z naszą przeszłością, naszymi błędami, żalem i odpuścić.Bądź wyrozumiałyDziewiąty krok obejmuje bezpośrednie zadośćuczynienie wszystkim osobom, które skrzywdziliśmy i prośbę o ich przebaczenie. Ale co z nami samymi? Dla większości z nas osobą, którą najbardziej skrzywdziliśmy, byliśmy my sami; nie byliśmy dla siebie mili w aktywnym uzależnieniu. Aby osiągnąć długotrwały powrót do zdrowia, musimy być w stanie okazać osobiste współczucie. Musimy wierzyć w nasze prawo do wybaczania sobie naszych błędów i złych uczynków, i aktywnie pracować nad tym każdego dnia. Pamiętaj, że przebaczanie sobie jest praktyką - wymaga czasu, cierpliwości i zrozumienia.

Jeśli masz problem z tym, od czego zacząć, jeśli chodzi o wybaczanie sobie, spróbuj napisać list do swojego przeszłego "ja". Używając tego, co wiesz teraz, daj swojemu przeszłemu ja jakąś radę i zastanów się nad nią później, zadając sobie pytanie, czy stosujesz się do tej rady dzisiaj. Możesz zacząć od wybrania daty z przeszłości - spróbuj wybrać jakiś ważny punkt zwrotny lub wydarzenie życiowe i porozmawiaj z osobą, którą byłeś w tym momencie. Zajmij się takimi pytaniami, jak:

  • "Czego nauczyłem się od tamtego czasu?""Na jakie rzeczy moje przeszłe ja powinno zwracać uwagę idąc naprzód?""Co mogłem zrobić inaczej, aby pokonać niektóre z wyzwań, przed którymi stanąłem?""Kto mi pomógł po drodze?""Kto lub co utrudniło mi życie?".

Pisanie jest doskonałym sposobem na uwolnienie niektórych emocji, które mamy tendencję do zamykania w butelce podczas aktywnego uzależnienia. Ćwiczenie takie jak to może być wspaniałą okazją do uzdrowienia i zamknięcia. Pisząc ten list do swojego przeszłego ja, bądź uważny - okaż mu współczucie, empatię i zrozumienie dla tego, co zrobił. Podziel się z nim wszystkimi sposobami, w jakie rozwinąłeś się w ciągu minionych lat i zapewnij go, że życie staje się lepsze. Co najważniejsze, zamknij list z deklaracją przebaczenia.

Skup się na pozytywnym rozwojuRozwój osobisty to podróż przez całe życie, więc musimy ją odbywać dzień po dniu, tak jak w przypadku powrotu do zdrowia. Jeśli przestaniemy się rozwijać i zmieniać, istnieje prawdopodobieństwo, że popadniemy w stagnację, co jest niebezpieczne dla naszej trzeźwości. Teraz jest czas, aby iść naprzód i odkrywać własny rozwój.

Po napisaniu listu do swojego przeszłego "ja" i wybaczeniu mu jego błędów i niedociągnięć, spróbuj napisać list do swojego przyszłego "ja". Aby zacząć, wybierz datę lub wiek, w którym chciałbyś być, gdy będziesz czytał ten list. Może chcesz go otworzyć rok od dnia, w którym go napiszesz, kiedy osiągniesz kamień milowy w swoim zdrowieniu lub w dniu urodzin. Wybór konkretnej daty otwarcia listu pomoże ci lepiej określić cele, które chciałbyś osiągnąć do tego czasu. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć:

  • Podziel się tym, kim jesteś w tej chwili i jakimiś triumfami, z których jesteś dumnyZidentyfikuj swoje podstawowe wartości i moralność - takie jak rodzina, przyjaciele, zdrowie i duchowośćOpisz szczegółowo wszystkie swoje nadzieje i marzeniaPodziel się wszelkimi obawami, jakie możesz mieć w tym momencie swojego życiaUdziel sobie kilku radZakończ najważniejszą rzeczą, o której chciałbyś, aby wiedziało Twoje przyszłe ja.

Celem tego ćwiczenia jest uzyskanie wglądu i rozpoczęcie rozwoju osobistego. Podczas pisania możesz zacząć myśleć o tym, co musisz zrobić, aby osiągnąć cele, które zaczynasz dla siebie wyznaczać, i zidentyfikować wszelkie zastrzeżenia, które możesz mieć, aby iść naprzód.

Poproś o wsparcieChociaż proces odpuszczania i podążania naprzód w pozytywnym kierunku wymaga od nas introspekcyjnej pracy nad sobą, nie jesteśmy sami i nie musimy tego robić w pojedynkę. Podnieś rękę na spotkaniach i podziel się swoimi postępami, jeśli chodzi o przebaczenie i samorozwój. Zidentyfikuj zaufaną osobę w swojej sieci wsparcia i podziel się z nią swoją podróżą - być może znajduje się ona na bardzo podobnej drodze i może służyć radą i zrozumieniem w trakcie tego procesu.

Aby nawiązać kontakt ze Stowarzyszeniem Absolwentów RCA lub uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt mailowy lub znalezienie nas na Facebooku. Każdego dnia ciężko pracujemy, aby zapewnić naszym absolwentom wiele okazji do nawiązania kontaktu, poznania się i wzajemnego wspierania w procesie zdrowienia i samopoznania.

"Nie możemy stać się tym, kim musimy być, pozostając tym, czym jesteśmy". - Oprah Winfrey