Bez względu na to, jak wiele kilometrów mamy w naszym odzyskiwaniu, będą te okresy, w których możemy czuć, że utknęliśmy. Bez względu na to, jak silny może być nasz powrót do zdrowia i jak wiele właściwych rzeczy robimy, aby go chronić, będziemy mieć te chwile, w których czujemy, że nie posuwamy się tak daleko, jak potrzebujemy.

Jeśli doświadczasz takich momentów, jest to całkiem normalne i może być sygnałem, że musisz zmienić swoją grę w odzyskiwanie. Jeśli jednak utkniesz w tym marazmie i pozwolisz, aby stres i wyzwalacze zamieszkały w twojej głowie, możesz w końcu zagrozić swojemu wyzdrowieniu. Podczas gdy poczucie utknięcia w koleinach zdrowienia jest normalną częścią procesu zdrowienia, nawrót jest niestety powszechnym punktem orientacyjnym na krajobrazie zdrowienia.

Szacuje się, że 90 procent uzależnionych wraca do zdrowia w ciągu pierwszego roku bycia czystym i trzeźwym. Chociaż perspektywa backsliding do nawrotu jest zawsze możliwość, doskonałym sposobem, aby zminimalizować szanse, że występuje jest nauczyć się identyfikować wspólne koleiny odzysku można znaleźć się w. Kiedy już uda ci się zidentyfikować te momenty, będziesz mógł stawić im czoła w zdrowy sposób i ruszyć dalej.

Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych sposobów myślenia, które pojawiają się w tych koleinach oraz sposoby, dzięki którym możesz się uwolnić.

Recovery Rut #1: Catastrophizing

Wspólne koleiny odzyskiwania, że można znaleźć się w jest zjawisko katastrofizowania. Katastrofizowanie jest po prostu zdefiniowane jako posiadanie irracjonalnych myśli w przekonaniu, że coś jest znacznie gorsze niż jest w rzeczywistości. Kiedy angażujesz się w katastrofizowanie, robisz przysłowiową górę z kretowiska. Jeśli chodzi o powrót do zdrowia, może to oczywiście mieć miejsce w przypadku myśli o używaniu substancji.

Bez względu na to, jak długo jesteśmy czyści i trzeźwi, myśli o używaniu narkotyków i alkoholu mogą pojawić się bez ostrzeżenia. Zamiast skakać z punktu A do punktu Z i zakładać, że najgorsze się wydarzy, honoruj uczucia, które masz tu i teraz i zdaj sobie sprawę, że nie masz obsesji na punkcie przewidywania przyszłości. Poświęć trochę czasu i naprawdę pomyśleć o tym, gdzie jest twój powrót do zdrowia w obecnym czasie i zastanowić się nad rzeczami.

Czy chodzisz na wystarczającą ilość spotkań?

Czy pracujesz ze swoim sponsorem?

Czy robisz wszystko, co konieczne, aby właściwie zadbać o siebie?

Bądź ze sobą szczery i zajmij się wszelkimi niedociągnięciami, które możesz mieć w swoim planie zdrowienia i wyznaczaj realistyczne cele w odniesieniu do wprowadzania wszelkich poprawek do swojego planu, które zapewnią ci iskrę potrzebną do ponownego odpalenia silnika.

Recovery Rut #2: Posiadanie nierealistycznych oczekiwań

Jeśli myślisz o tym, że zapał i gorliwość, którą możemy mieć w odzysku może być niezwykle motywujące. Kiedy podnosisz się z popiołów uzależnienia, twoim celem jest zdystansowanie się od swojego dawnego "ja" i to w każdy możliwy sposób. Podczas gdy takie nastawienie może być uwalniające i radosne, może też sprawić, że będziesz rozczarowany.

Jak wiemy, powrót do zdrowia to nie wyścig, to podróż, która trwa całe życie. Z pewnością zdajesz sobie z tego sprawę, ale Twój mózg może chcieć trafić do domu już teraz i możesz sformułować nierealistyczne oczekiwania i narzucić sobie ścisłe zasady, których utrzymanie będzie prawie niemożliwe. Ten sposób myślenia będzie również ustawić cię do ewentualnego nawrotu w dół drogi.

Błędy będą się zdarzać i będą czasy, że możesz spaść krótki, i że ostatecznie jest OK. Odpuść sobie nierealistyczne oczekiwania i skup się na dniu dzisiejszym. Bądź elastyczny wobec siebie, a przede wszystkim naucz się wybaczać sobie - jesteś człowiekiem.

Rutyna regeneracji #3: Filtrowanie

Wszyscy znamy ludzi, którzy zawsze skupiają się na tym, co negatywne. Bez względu na to, jak wiele rzeczy w ich życiu jest w porządku, mają niezwykły talent do znajdowania zła w każdej sytuacji. Gdy tylko zidentyfikują te negatywne rzeczy, wysadzają je w powietrze i wkrótce ich życie staje się jedną wielką paradą litości.

Tego typu postawa nie zaprowadzi cię daleko w wyzdrowieniu. Zyski, które osiągasz podczas zdrowienia są subtelne i nie będą od razu w pełni zauważalne. Skupiając się na tym, dlaczego nie jesteś "odzyskując wystarczająco szybko" często prowadzi do przedłużonych okresów strasznych śmierdzące" myślenia i zanim się zorientujesz, może być z powrotem na placu pierwszego z odzysku zastanawiając się, co w piekle stało się z tobą.

Jak uwolnić się od tej rutyny odzyskiwania? Możesz zacząć od cofnięcia się i prawdziwego zbadania tych negatywnych myśli, zrozumienia, skąd mogą pochodzić i nauczenia się, by je puścić. Mindful praktyka medytacji jest doskonałym narzędziem, które może pomóc Ci uspokoić swój umysł, stać się w pełni świadomi swoich uczuć i zmysłów i zachować koncentruje się na teraźniejszości. Jeśli nie masz medytacji w swoim zestawie narzędzi do odzyskiwania, dodaj ją.

Ruta zdrowienia #4: Rozumowanie z emocjami

Zostało to wspomniane wcześniej, ale niesie ze sobą powtórzenie - nie jesteśmy doskonali.

Nie chcę być Captain Obvious, ale mimo, że wiesz, że to może nie powstrzymać cię od całkowicie bije się, gdy rzeczy nie idą zgodnie z planem. Kiedy rzeczy idą źle - zwłaszcza w odzysku, to może być łatwe dla swoich emocji, aby wziąć koło i może skończyć się mówiąc rzeczy, takie jak następujące:

"Człowieku, jestem do bani".

"Wyzdrowienie jest okropne... Nigdy nie wyzdrowieję".

Nasze emocje mogą być bardzo trzewne, i łatwo jest przyjąć poczucie wizji tunelowej w odniesieniu do wlewania całego swojego skupienia do tego, co czujesz. Przez wszystkie środki, iść naprzód i czuć - ale musisz zrozumieć, że to, co czujesz, jest czymś, co jest tymczasowe. Kiedy zrozumiesz swoje emocje za to, czym są, możesz pracować przez nie, puścić i iść do przodu.

To tylko kilka z kolein, których możesz doświadczyć w procesie zdrowienia - a w rzeczywistości jest ich wiele. Jeśli znajdziesz się w kleszczach tych kolein, musisz sięgnąć po pomoc, jeśli rzeczy zaczynają się czuć przytłaczająco. Polegaj na swoim systemie wsparcia, idź na mityng, pracuj ze swoim sponsorem. Musisz zrobić wszystko, co konieczne, aby pokonać te przeszkody i zachować zdrowie (i zdrowy rozsądek) w nienaruszonym stanie.