Wpojono nam to od najmłodszych lat, a teraz jest to skrót w naszych smartfonach. W nagłych wypadkach, w przypadku zagrożenia lub gdy czujemy się niebezpiecznie, wybieramy trzycyfrowy numer: 911.

Jednak osoby, które czują się niepewnie w kwestii własnego zdrowia psychicznego, mogą mieć opory, a nawet wstydzić się sięgnąć po pomoc.

9-8-8

Aby zwalczać stygmatyzację związaną z samobójstwami i zdrowiem psychicznym, Federalna Komisja Łączności jednogłośnie opowiedziała się za propozycją stworzenia nowej gorącej linii, podobnej do 911. Jednak zamiast z policją, numer ten będzie łączył się ze specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom.

Po uruchomieniu numeru osoby szukające pomocy będą musiały po prostu wybrać numer 988, aby uzyskać połączenie ze służbami ratunkowymi. Obecnie Krajowy Telefon Zaufania (National Suicide Prevention Lifeline) korzysta z 10-cyfrowego numeru 800-273-TALK (8255). Dzwoniący są przekierowywani do jednego ze 170 centrów kryzysowych, w których w ubiegłym roku doradcy odebrali 2,5 miliona połączeń. Nowy numer będzie kierował dzwoniących do wielu centrów kryzysowych w całym kraju, które obecnie istnieją i zostały utworzone przez Departament Zdrowia i Usług Społecznych.

"Numer 988 jest echem numeru 911, który wszyscy znamy jako numer alarmowy. Wierzymy, że ten trzycyfrowy numer przeznaczony do tego celu ułatwi dostęp do służb kryzysowych, zmniejszy stygmatyzację związaną z samobójstwami i chorobami psychicznymi, a w końcu uratuje życie" - powiedział w czwartek przewodniczący FCC Ajit Pai podczas otwartego grudniowego posiedzenia komisji.

Wraz z rozmowami o poprawie stygmatu przeciwko zdrowiu psychicznemu w prawodawstwie przez ostatnie kilka lat, w 2018 roku Kongres uchwalił, a prezydent Trump podpisał ustawę National Suicide Hotline Improvement Act, która zebrała dane w celu określenia skuteczności obecnej infolinii i najlepszego trzycyfrowego kodu dla nowej.

"I Pray This Item Has The Impact We Expect It To" (Modlę się, aby ten artykuł miał taki wpływ, jakiego oczekujemy).

Po przeprowadzeniu badań, FCC zarekomendowała 988 zaledwie kilka miesięcy temu w sierpniu, zauważając, że użycie krótszego numeru ułatwiłoby Amerykanom w kryzysie dostęp do ratujących życie zasobów.

"Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badań popierają stosowanie dedykowanego trzycyfrowego kodu wybierania jako sposobu na zwiększenie skuteczności działań zapobiegających samobójstwom, ułatwienie dostępu do usług kryzysowych i zmniejszenie stygmatyzacji związanej z samobójstwami i chorobami psychicznymi", wyjaśniła agencja federalna w badaniu, przygotowanym we współpracy z HHS's Substance Abuse and Mental Health Services Administration, czyli SAMHSA.

Podczas spotkania w ubiegły czwartek komisarz FCC Michael O'Rielly podzielił się informacją, że jego szwagier zmarł w wyniku samobójstwa i podziękował agencji za jej ciężką pracę.

"Chodzi o tych, których możemy przekonać. Chodzi o tych, którzy chcą słuchać, których można poprowadzić w innym kierunku, którym można wskazać drogę, na której życie ma znaczenie. Dlatego modlę się, aby ten punkt miał taki wpływ, jakiego oczekujemy" - powiedział O'Rielly.

Chociaż głosowanie nie oznacza jeszcze, że można zadzwonić pod numer 988, aby połączyć się z gorącą linią zapobiegania samobójstwom, to stanowi ono ważny krok w przełamywaniu stygmatyzacji osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego.

W głosowaniu zaproponowano 18-miesięczny okres, w którym numer ten stanie się rzeczywistością.

Senator Cory Gardner pochwalił wysiłki agencji i wezwał Kongres do kontynuowania prac nad projektem ustawy ustanawiającej numer 988 jako krajową infolinię dla samobójców.

"Dzisiejsze działania FCC to historyczny krok w kierunku urzeczywistnienia numeru 988" - powiedział Gardner w nagraniu wideo opublikowanym w czwartek. "Ale to nie oznacza, że nasza praca się skończyła. Kongres wciąż ma ważną rolę do odegrania w tworzeniu i wspieraniu tej gorącej linii i zapewnieniu, że stany będą miały elastyczność, aby mogła ona działać."

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, rozważa popełnienie samobójstwa, skontaktuj się z National Suicide Prevention Lifeline pod numerem 1-800-273-8255.