Co to jest Narodowy Dzień Badań Alkoholowych?

Zapoczątkowany wiosną 1999 roku jako inicjatywa National Institute on Alcohol Abuse & Alcoholism, Narodowy Dzień Badań Alkoholowych (NASD) ma na celu podniesienie świadomości na temat szkodliwości alkoholu oraz zapewnienie bezpłatnych i anonimowych badań przesiewowych, wykonywanych osobiście lub online, w celu ustalenia, czy ktoś ma potencjalny problem z alkoholem.

W 2000 roku, rok po rozpoczęciu akcji, ponad 1500 placówek w całym kraju obchodziło ten dzień. Od tego czasu NASD obchodzony jest co roku w czwartek pierwszego pełnego tygodnia kwietnia (w roku 2021 przypada 8 kwietnia) przez wiele osób i instytucji.

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu (Alcohol Use Disorder - AUD) są problemem systemowym, ponieważ dotykają nie tylko osoby znajdujące się w ich zasięgu, ale także sieci ludzi, organizacji i społeczności, których dotyczą.

W związku z tym, badania przesiewowe są głównym narzędziem w kontaktach ze społecznością, z wyznaczonymi ośrodkami badań przesiewowych zlokalizowanymi w całym kraju na uczelniach, w firmach, budynkach rządowych, instalacjach wojskowych, domach kultury oraz ośrodkach leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu. Badania są również dostępne online w dowolnym czasie.

Podczas gdy nie ma żadnego ryzyka lub zobowiązań poniesionych przez podjęcie testu, NASD może być sygnałem alarmowym, który prowadzi do dalszego leczenia.

Ci, którzy nie są skłonni do podjęcia testu siebie mogą wspierać wysiłki podnoszenia świadomości z okazji, publikując #alcoholscreeningday na mediach społecznościowych.

Zrób test przesiewowy na obecność alkoholu już dziś

Niektórzy ludzie mogą być po prostu nieświadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą alkohol. Inni, z powodu zaprzeczania lub zwykłej nieuwagi, mogą nie zdawać sobie sprawy ze skali swojego picia. Testy są zaprojektowane tak, aby ujawnić te spostrzeżenia, dając im potencjał ratujący życie.

Gdy wzorce picia zostaną ocenione za pomocą testu, osoby mogą skonsultować się ze specjalistami od uzależnień, aby dowiedzieć się więcej o poziomie ryzyka i dostępnych opcjach leczenia. W ten sposób badania przesiewowe mogą być ważnym pierwszym krokiem do życia wolnego od alkoholu.

Najpopularniejszym modelem jest AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification Test), opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Składający się z dziesięciu pytań AUDIT bada szkodliwe spożycie alkoholu, identyfikując wzorce zarówno nadmiernego picia, jak i uzależnienia od alkoholu:

  • Jak często pijesz drinki zawierające alkohol? Ile drinków zawierających alkohol pijesz w typowym dniu, kiedy pijesz? Jak często pijesz sześć lub więcej drinków przy jednej okazji? Jak często w ciągu ostatniego roku stwierdzałeś, że nie jesteś w stanie przestać pić, kiedy już zacząłeś? Jak często w ciągu ostatniego roku nie udawało ci się zrobić tego, czego normalnie się od ciebie oczekuje z powodu picia? Jak często w ciągu ostatniego roku nie byłeś w stanie przypomnieć sobie, co się wydarzyło poprzedniego wieczoru, ponieważ piłeś?Jak często w ciągu ostatniego roku potrzebował/a Pan/i wypić alkohol z samego rana, aby się rozruszać po nocy intensywnego picia? Jak często w ciągu ostatniego roku miał/a Pan/i poczucie winy lub wyrzuty sumienia po wypiciu alkoholuCzy Pan/i lub ktoś inny doznał/a obrażeń w wyniku picia alkoholu? Czy krewny, przyjaciel, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia wyraził zaniepokojenie Pana/i piciem lub zasugerował ograniczenie picia?

Innym przydatnym testem przesiewowym jest CAGE. Składa się on z czterech pytań i służy do wstępnej oceny, która pozwala określić, czy dalsze badania są uzasadnione, a także wprowadzić pacjenta w proces. Jego pytania można również dostosować do ogólnego problemu nadużywania substancji:

  • Czy kiedykolwiek czułeś potrzebę ograniczenia picia? Czy ludzie denerwowali cię krytykując twoje picie? Czy kiedykolwiek czułeś się winny z powodu swojego picia? Czy kiedykolwiek piłeś z samego rana, aby uspokoić swoje nerwy (otwieracz oczu)?

Dodatkowo, Recovery Centers of America oferuje swój własny Quiz o uzależnieniu od alkoholu, aby pomóc ludziom spojrzeć na ich potencjalnie problematyczne wzorce picia z innej perspektywy.

Czy wyniki testu ujawniają problem z piciem?

Jeśli wyniki badania na obecność alkoholu ujawniają problematyczny wzorzec picia, który domaga się zmiany, lub jeśli potrzeba pomocy zostanie zasygnalizowana w inny sposób, dostępne są opcje leczenia.

W skrócie, oto niektóre usługi oferowane przez światowej klasy obiekty Recovery Centers of America.

  • Medycznie monitorowana detoksykacja. Po dłuższym okresie intensywnego picia, fizyczne i psychiczne objawy odstawienia alkoholu mogą być trudne do zniesienia. RCA pozwala na detoks alkoholowy w bezpiecznym, komfortowym miejscu.
  • Leczenie stacjonarne z zamieszkaniem. Po bezpiecznym odtruciu organizmu z alkoholu w środowisku terapeutycznym, w okresie od trzech do siedmiu dni, pacjenci RCA zazwyczaj przechodzą do stacjonarnej opieki stacjonarnej.
  • Leczenie ambulatoryjne lub cyfrowe leczenie zdrowotne. Programy ambulatoryjne (w tym cyfrowe opcje zdrowotne) pozwalają pacjentom zachować ich osobisty i zawodowy harmonogram, podczas gdy otrzymują jedną sesję indywidualną i jedną grupową w tygodniu, przynajmniej przez pierwszy rok leczenia.
  • Stałe wsparcie w powrocie do zdrowia. Pacjenci mogą również utrzymać długoterminową wspólnotę odwykową poprzez program 12 Kroków, taki jak Anonimowi Alkoholicy lub Anonimowi Narkomani, jak również Stowarzyszenie Absolwentów RCA, które pozwala pacjentom pozostać zaangażowanymi i połączonymi na całe życie odwyku.